Chcete šťastnější a klidnější děti? Zjednodušte jejich svět

quejas-largo-1-898x480

Asi budete souhlasit, že děti jsou nejšťastnější, když mají čas a prostor svobodně prozkoumávat svůj svět.

A jsme to my rodiče, kdo se stará o každodenní běh rodiny, jejich aktivity i místo, ve kterém si hrají, učí se a odpočívají. Jsme to my, kdo vytváří strukturu, nastavuje rytmus a bezpečné hranice. A také jsme to do určitého věku my, kdo tvoří most mezi našimi dětmi a vnějším světem.

Dnešní svět lze velmi jednoduše charakterizovat jako svět “too much” (přiliš mnoho). “Příliš mnoho“ čehokoliv je zahlcující a stresující. A je jedno, jestli je to příliš mnoho věcí, informací, aktivit, možností, nebo příliš vysoká rychlost, kterou žijeme naše životy.

I my dospělí jen tak tak balancujeme na laně nad propastí “too much” a horko těžko se bráníme podnětům, které na nás ze všech stran útočí, požadavkům, kterým musíme neustále vyhovovat a aktivitám, které každodenně vykonáváme, v zájmu evoluce lidstva… A co teprve naše děti?

Neustálý spěch od jedné věci k druhé a nedostatek času na hru nebo odpočinek může děti zahltit daleko víc než nás a vést u nich ke zbytečnému stresu a dezorientaci.

„Mnoho z dnešního problematického chování souvisí s tím, že děti mají příliš mnoho věcí a žijí život, který je příliš rychlý.” říká psycholog Kim John Payne.

Když dítěti jeho svět zjednodušíte, vytvoříte mu prostor pro svobodný a pozitivní růst a rozvoj jeho kreativity.

Zjednodušení rutiny, snížení informačního přetížení, zredukování činností, stejně jako počtu hraček, může nadměrně stimulovaným dětem pomoci se zklidnit, cítit se více v bezpečí a být méně roztržité a nesoustředěné. Naše děti budou v jednoduchosti, kterou okolo nich vytvoříme, mnohem šťastnější a budou si v ní lépe uvědomovat samy sebe.

Začněte velkým úklidem

Nejjednodušší způsob je začít tam, kde jste pánem…  u vás doma. Tím že zredukujete počet hraček a dalších nesmyslů, které vaše dítě má, zvýšíte jeho pozornost a kapacitu ponořit se do hry a hrát si soustředěněji a déle. Příliš mnoho věcí vede k tomu, že se dětská pozornost tříští a nedokáže se ponořit do prozkoumávání a objevování světa.

Při vyklízení hraček ponechte ty, které vaše děti baví a které dokáží upoutat jejich pozornost na delší dobu. Vše ostatní dejte do bazaru, nebo známým.

Na místo toho dejte dětem do pokoje materiály na stavbu domečků – látky, provázky, polštáře… Dejte jim čas, aby se nové situaci přizpůsobily a vytvořily si nový svět her s jednoduchým a omezeným výběrem hraček.

Vrhněte se na koníčky

Další oblast, kde můžete udělat změnu, je každodenní „rytmus“ vašich aktivit. Děti se cítí bezpečně a v pohodě, když vědí, co je každý den čeká. Váš rytmus nemusí být striktní na minutu dodržovaný rozvrh, cílem je takový sled událostí, ve kterém se děti orientují a vědí, jaká aktivita následuje příště. Oběd, odpočinek, hra, procházka…

Děti, které mají spoustu úkolů do školy a mnoho koníčků, se mohou cítit chaoticky, protože postrádají volný čas, který potřebují pro kreativní hru a prozkoumávání. Když zjednodušíte způsob, jakým tráví volný čas a odbouráte to, co je neustále rozptyluje, přirozeně se naučí hledat a najít radost v přítomném okamžiku.

Zjednodušení plánů vaší rodiny sníží šílený pocit, že jste stále na cestách a v jednom kole i pro vás. Jako rodič „taxi“ se asi ani vy necítíte úplně v pohodě, že?

Tím, že přestanete dětem organizovat čas vy, budou mít možnost zjistit, co jim dělá radost, co vlastně chtějí a vybrat si své vlastní koníčky.

Snížením na jednu až dvě nejoblíbenější aktivity týdně jim nedáte jen svobodu k tomu, aby si mohly hrát a objevovat, ale dáte jim i čas na to, aby se mohly zdokonalovat v činnostech, které si samy vybraly.

Zas a znova

Určitě není snadné dělat změny, když máte pocit, že se celá vaše rodina někam řítí rychlostí světla a zdá se, že vám chaos neustále klepe na dveře. Zjednodušování je trvalý proces, není to něco, co uděláte za jedno odpoledne nebo za týden.

Chvíli trvá, než se odpoutáme od vlastnictví věcí, změníme zvyky a vytvoříme si nový rytmus. Začněte s malými změnamy a k tomu, jak chcete, aby vaše rodina fungovala se dostaňte postupně.

Míša Broster

Jsem věčná studentka života, optimistka, blíženkyně mnoha tváří a spokojená máma, žijící v Praze. Miluju umění, hudbu, tanec, přírodu, ... no je toho mnoho. To co mě ale v životě nejvíc naplňuje, je kontakt s lidmi a prozkoumávání všeho a všech. :-)

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.

    • Libí se vám, co jste na mém blogu četli, nebo viděli?

    • Kategorie